Mars İçin Finale Kalan Muhtemel 5 Ev Tasarımı

 

Amerikan Ulusal Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars’ta yaşamayı olanaklı kılacak ev tasarımları yarışması düzenledi ve yarışmadan finale kalan 5 ev modelini tanıttı. Aynı zamanda yarışmayı kazanana 2.5 milyon dolar ödül verecek

Tanıtılan 5 ev modeli içinde Dayanıklı Su Tesisatına benzeyen; yatak odaları ve mutfakları olan şişme evlerde vardı, yüzeyin altına inşa edilen ve radyasyona dayanıklı Fütüristtik evlerde vardı.

Modeller içinde doğal ışık sağlayan Koruyucu Kılıflı ev modeli vardı ve bu evler modelleri marsın zor koşullarına dayanıklı olmaları için tasarlamıştı. Modeller içinde Su Kabarcığı şeklinde olan model marstaki toz fırtınalarına karşı dayanaklı olacak bir şekilde tasarlandı ve aynı zamandan sebze yetiştirmek içince sürdürülebilir alanı var.

Modeller arasında ikinci finalist ise Deniz Kabuğunu andıran bir tasarıma sahip. Bu model Mars’ın zorlu havasına dayanıklı olması için tasarlandı ve evin her katı farklı bir işlevi görüyor. Mahremiyet ve daha fazla alan sunuyor.

İlk sırada ise Örümceğe benzeyen tasarım var. Aslında bu bir ev değil daha çok marsta e inşa eden üç boyutlu inşa eden yazıcıdır. Bu tasarım birinci olarak 2.5 milyon dolar ödülü kazanmaya hak kazandı.

NASA, bu evlerin, Mars’ta 1 yıldan fazla yaşamaya imkân tanıyabileceğini açıkladı.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.